خرید سرور مجازی

منبت آباده


Abadeh Sherbet Spoon1-1

نارنج‌های خشکیده‌ی بسیاری را من دوباره رویانیده‌ام درختان تنومند گردو را، عناب را، گلابی را … چرا که من نقش می‌زنم بر قطعه‌های خشک درختانی که سرنوشتشان، آتش است و خاکستر. من نقش می‌زنم تا درخت تناور را دوباره زندگی بخشم در شکل و هیئتی دیگر.

آنچه امروز با نام منبت آباده شناخته می شود شیوه ای از منبت است که در ظرافت و امتناع از تقلید و همچنین به کاربردن ابتکار و فکر در طرح و نقشه و همچنین استفاده از ساده ترین ابزار ممکن، کاملا منحصر به آباده می باشد که به جاهای دیگر بسط پیدا کرده است. ابزار اصلی تخصصی مورد استفاده در منبت کاری سنتی آباده عبارتند از چاقو(مغار) های تهیه شده از فولاد آبدیده که اصالتا به صورت تخت بوده و نوک آنها همانند قلم خوشنویسی ساب خورده و فرم می گیرند.لذا همین موارد سبب گردیده تا فرم ظاهر و تکنیک های بکار رفته در خلق آثار، محصول نهایی را متمایز از سایر آثار مشابه تولید شده نماید و این خود سبب می گرددتا اندیشه بینندگان ناگزیر معطوف به تشخیص منبت سنتی سبک آباده با شاخص های منحصر به فردش گردد.

برای تائید پیشینه منبت کاری در آباده می توان به متن برخی سفرنامه ها و منابع و مقالات مکتوبی که در مورد هنر و صنایع دستی ایران نوشته شده، از جمله «شاهکارهای هنر ایران» اثر آرتور پوپ، «صنایع دستی کهن ایران» اثر هانس ای وولف، «مروری بر صنایع دستی ایران» اثر م.حسن بیگی و غیره مراجعه نمود. آثار موجود در موزه‌های ایران و جهان مانند موزه مردم شناسی کاخ گلستان، موزه لوور پاریس و موزه ویکتوریا و آلبرت لندن و … نیزمؤید این امر خواهد بود. محصولاتی که امروزه در این خطه تولید می‌شود نیز نشان دهنده‌ی استمرار سنت های پیشین است.

به نقل از برخی منابع موجود، جمعی از اساتید منبت آباده عبارتند از:

دوره صفویه: استاد شیخ، استاد میرزاآقا شیخ، استاد محمدآقا شیخ، استاد حسین آقا شیخ، استاد آقاجانی ابن حیدر آباده ای، استاد مشهدی آقا، استاد کربلایی عباس قاشق تراش آباده ای، استاد حبیب قاشق تراش، استاد علی اکبر قاشق تراش و . . .

دوره قاجاریه: استاد احمد صنیعی، استاد شکراله زائرپور، استاد احمد زائرپور، استاد جلال برومند، استاد احمد امامی، استاد فتح اله حق شناس، استاد حبیب الله، استاد آقا عبدالله صنیعی،استاد آقا فتح الله، استاد حسین صنیعی و . . .

دوره پهلوی اول: استادحسین منبتی، استاد خلیل امامی، استاد علی امامی، استاد جواد صنیعی،استاد میرزانعیم معمارمشرفی و . . .

دوران معاصر: اساتید فرهیخته و کهن: استاد طاهر امامی، استاد علی اصغر صنیعی آباده ای، استاد بهرام منبتی،استاد محمد علی شهریاری ، اساتید مرحوم: استاد علی اصغر عسکری، استاد غلامعلی یکزمان ،استاد ولی الله حیدرپناه، استاد غلامحسین حیدرپناه، و اساتید جوانتر و فعال امروز عرصه منبت آباده که ذکر نام و آشنایی بیشتر با ایشان به دلیل تعدد را به مقوله ای جدا می سپاریم که خدای ناکرده نام کسی از قلم نیفتد و حق مطلب ادا گردد.

خرید هاست خرید دامنه طراحی سایت