خرید سرور مجازی

رونمایی از گواهینامه ثبت بین المللی نشان جغرافیایی ” منبت آباده”


از گواهینامه ثبت بین المللی نشان جغرافیایی ” منبت آباده”، در همایش سالیانه معاونین صنایع دستی استان های کشور که روزهای چهار شنبه و پنج شنبه اول و دوم بهمن ماه ۹۳ در شیراز برگزار گردید رونمایی شد. در این همایش دکتر بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور ، دکتر امیری مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس، مهندس تاجگردون معاونت برنامه ریزی استانداری فارس، مدیران کل ستادی استان ها و نیز کلیه معاونین صنایع دستی استان های کشور حضور داشتند.

در این جلسه دکتر عبدالمجید شریف زاده مدیر کل دفتر توسعه و ترویج معاونت صنایع دستی کشور طی سخنان خویش با تجلیل از ثبت نشان جغرافیانی منبت آباده ، بیان داشت آن چه برای منبت آباده رخ داد به عنوان اولین نشان جغرافیایی یک صنعت دستی در کشور است که به ثبت جهانی رسیده است.وی درباره اهمیت این نشان، اظهار داشت: هنرهایی که بومی یک منطقه هستند، با چنین ثبتی می توانند هنر بومی خویش را به نام خود ثبت کنند تا دیگر ان در هیج جای دنیا نتوانند مدعی آن باشند و نمونه مشابه آن را عرضه کنند. شریف زاده از کلیه همکاران خویش در سایر نقاط کشور خواست تا ایشان نیز با توجه به اقدام انجام شده در آباده، نسبت به ثبت هنرهای دستی بومی منطقه خویش اقدام نمایند.

در این مراسم به پاس تلاش های ارزشمند شرکت تعاونی هنرمندان مهبد هنر آباده در کسب این گواهینامه از سید رضا حسینی، رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل مهبد هنر به عنوان نماینده شرکت تعاونی، و نیز به منظور قدردانی از حمایت های صورت گرفته در این خصوص از داود جعفرپور رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آباده ، دکتر سید سعید حسینی به نمایندگی از شورای اسلامی شهر آباده و همچنین مهدی رهنما شهردار آباده تقدیر بعمل آمد.

لازم به ذکر است شرکت تعاونی هنرمندان مهبد هنر آباده، ثبت ملی نشان جغرافیایی ” منبت آباده” را در سال ۹۲ و  گواهینامه ثبت بین المللی این نشان را در سال ۹۳ دریافت نموده است. نشان جغرافیایی یک علامت تجاری متعلق به منطقه خاص جغرافیایی است و برای کالاهایی به کار می رود که طبق مستندات و مدارک قانونی، کیفیت و شهرت آن بواسطه آن منطقه جغرافیایی ‌باشد. پیگردها و حفاظتهای قانونی ملی و فراملی از این نشان ، در داخل کشور توسط اداره کل مالکیتهای معنوی قوه قضاییه و در سطح بین الملل توسط سازمان جهانی مالکیتهای معنوی: وایپو (wipo) ، به عنوان یکی از سازمانهای تخصصی سازمان ملل متحد به منظور جلوگیری از تقلب، کپی رایت و … صورت می پذیرد. از دیگر مزایای ثبت نشان جغرافیایی می توان عنوان داشت با توجه به تنوع مناطق خاص جغرافیایی در دنیا با ثبت این حقوق ضمن هویت بخشی به کالاهای واجد حمایت نشان ، نظیر فرش و صنایع دستی می توان از آثار حمایتی ثبت این حقوق در رونق تجارتی بازاهای داخلی و بین المللی نیز بهره مند گردید.

خرید هاست خرید دامنه طراحی سایت